Jak nahradit fosilní paliva geotermální energií? Slovenská firma má řešení

spot_img

Příběh společnosti GA Drilling se začal psát před dvanácti lety, kdy se čtyři technologičtí mušketýři rozhodli změnit svět.


Geotermální energie by se mohla ze současných tří až čtyř procent zemského povrchu rozšířit na 70 procent.

Za každým milníkem v historii lidstva stály nápady, které se na začátku jevily podobně sci-fi jako romány Julese Verna. Jenže Verne nebyl jediný s fantazií, která posunula lidstvo dopředu. Společnost GA Drilling je dnes jen několik kroků od prototypu, který může změnit svět – a to bez přehánění.

Postupem let mohou ze světa vymizet kouřící elektrárny na fosilní paliva, tepelnou energii nebudeme muset získávat spalováním, ale přímo z hlubin země. Obnovitelnou a ekologickou, ale v porovnání se sluneční nebo větrnou, stálou a bez výkyvů.

„Když jsme si založili vlastní rodiny, začali jsme na svět dívat jinýma očima. Najednou bylo pro nás důležité zachovat svět takový, jak ho známe i pro další generace a pro naše děti. Rozhlíželi jsme se proto po nových a moderních řešeních, které by měly zásadní dopad na svět kolem nás a dokázali ho výrazným způsobem posunout dopředu, „říká o začátcích společnosti GA Drilling její ředitel Igor Kočiš.

„Jako čtyři zakladatelé jsme měli každý své podnikání a obnovitelné energie byly jen naším hobby. Během spolupráce na technickém inkubátoru na Záhorí jsme se dostali k průzkumným vrtům na naftu. Tam nám poprvé skrsla myšlenka, zda je možné pomocí vrtů a geotermiky vytápět přilehlou budovu, „vzpomíná Kočiš, jak se zrodil nápad přinést geotermální energii celému světu.

Průzkumné vrty však tehdy byly malé, nedostatečné a mělké, vytápění se tedy nepodařilo zrealizovat. No stáli u zrodu společnosti, která se nadchla myšlenkou získávat levnou geotermální energii bez znečišťování ovzduší.

Pod povrchem země se skrývají prakticky nevyčerpatelné zásoby energie. Nemluvíme o uhlí a ropě, jejichž těžbu má dnes lidstvo takříkajíc zvládnuté. Podstatně hlouběji se nachází čistá nevyčerpatelná energie v podobě geotermiky.

Problémem je, že na její získávání roky používáme staré mechanické postupy známé z dolování fosilních paliv. Tyto postupy jsou na získávání geotermální energie drahé a neefektivní.

Ačkoliv pokusy o změnu tu byli už od 60. let, stále nedošlo k zásadnímu zlomu jako například v leteckém průmyslu, kdy vrtulová letadla nahradily stroje s proudovými motory. O podobný radikální obrat se ve světě geotermiky snaží právě GA Drilling.

„Vzhledem k finanční náročnost je v současnosti efektivně realizovat geotermální vrty jen v blízkosti vulkánů a tektonických zlomů. Například na Islandu, v Japonsku či Indonésii stačí vrtat do hloubky dvou až tří kilometrů. K tomu stačí i technologie z vrtného průmyslu a také cena je akceptovatelná, „říká Kočiš.

Díky tomu je možné získávat stovky megawattů čisté energie. Pokud by však existovala technologie, která umožní zlevnit vybudování geotermálního vrtu a celého systému, má geotermální energie potenciál na rozšíření prakticky po celé planetě.

„Abychom se dostali k dostatečným teplotám a energiím, které by dokázaly využít geotermální energii například na Slovensku, je třeba vrtat pět až deset kilometrů. Avšak to při současné technologii přestává být rentabilní, „vysvětluje Kočiš.

Příchod nové technologie by tak znamenal, že geotermální energie by postupně mohla nahradit až 80 procent fosilní energie.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora