Pokud máte pocit, že nemáte čas na plnění svých úkolů, i když to tolik neodkládáte, je vysoce pravděpodobné, že váš současný time-management není efektivní. Panikaření ve zkouškových obdobích nemusí být součástí vašeho studentského života a zapomeňte na lež, že nejlépe se vám pracuje pod tlakem. Jak dobře plánovat?
Především, musíte mít přehled, co vás čeká
Kupte si diář nebo využijte Google kalendář. Je jedno, zda se rozhodnete pro papírové nebo digitální poznámky. Co musíte udělat, je označit všechny termíny vašich zkoušek ihned poté, co je znáte. Pokud to uděláte, už vás nic nepřekvapí, protože si připomenete, co vás čeká pokaždé, když otevřete svůj diář.
Systematicky se vyhýbejte zbytečnému stresu
Zkouškové období nemusí být jen bláznivá horská dráha celonočních sezení u stolu a energetických nápojů. Pokud budete pečlivě plánovat, je zcela možné se vyhnout přetížení. Pokud zjistíte, že máte dva termíny na eseje a zkoušku ve stejný týden, můžete to ještě stihnout bez zbytečného stresu. Stačí se začít připravovat předem. Abychom byli upřímní, univerzita netestuje vaši schopnost nabiflovat se tolik, jako spíš vaše plánovací schopnosti.
Nečekejte až na poslední termíny
To, že máte termín ještě neznamená, že musíte esej nebo seminárku napsat večer před termínem. Kromě toho, odeslání eseje brzy znamená, že máte hotovo, zatímco vaši spolužáci budou později odkládat a panikařit. A pokud máte esej a zkoušku ve stejný týden, postará se o jednu věc, budete mít více času na studium.
Vytvořte si kvalitní studijní plán
Myslet si, že máte spoustu času, protože je teprve listopad nebo duben, je iluze. Zvláště pokud studujete programy, které vyžadují obrovské množství biflování nebo řešení rovnic. Vytvořte si pevný studijní plán a držte se ho. Ujistěte se, že máte všechny studijní materiály předem dostupné, půjčte si tyto knihy z knihovny, abyste byli připraveni, až si sednete k samotné práci. Není nic horšího, než se dokopat večer před zkouškou a zjistit, že nemáte žádné spolehlivé zdroje informací, protože vaše poznámky jsou mizerné a vynechali jste třetinu přednášek.
Zapište si všechny vaše úkoly
Nenechte nic jen své paměti, zvykněte si dávat každý úkol na papír. Pokud je váš mozek zaneprázdněn sledováním vašich termínů a dalších důležitých dat, ubírá vám to mentální kapacitu. Udělejte si seznam všech svých úkolů, které musíte splnit, a poté nechte svůj mozek relaxovat. Pokud tuto metodu zkombinujete se svým diářem, budete vždy vědět, CO a KDY dělat.
Využijte veškerý dostupný čas
Existuje mnoho příležitostí, které můžete využít ke studiu i když nejste za svým stolem nebo v knihovně. Vzpomeňte si na všechny ty chvíle, kdy musíte na něco čekat (ordinace, před přednáškami, fronty) nebo kolik času trávíte dojížděním. Tyto časové úseky lze využít pro studium nebo alespoň lehké revize. I pět minut se může stát efektivním opakováním vašeho studijního materiálu.
Tip: Pokud už vše hoří tolik, že okamžitá změna nestačí, využijte možnosti vypracování podkladů bakalářské práce, případně vypracování diplomové práce na zakázku. Bez námahy tak získáte kvalitní podklady od profesionálů v oboru.
Udělejte ze studia VŠ vaši prioritu
To vyžaduje úplně jiné myšlení. Pokud jste student denního studia, pak je vaším jediným úkolem studovat. Doslova. Berte to tedy vážně, považujte školu za investici do vaší budoucnosti. Nepromarněte svůj drahocenný studijní život tím, že se budete každý den opíjet nebo se jen tak poflakovat. Později byste toho litoval.
Po úspěších nezapomeňte na odměnu
Tohle se vám bude líbit! Po úspěšném složení zkoušek se nezapomeňte za snahu odměnit. Nyní je ten správný čas oslavit to s přáteli, jít do kina, koupit si něco pěkného na sebe nebo si zahrát nejnovější videohru. Dělejte cokoliv, co vám přináší radost!