Klepy pod lupou: Ženy tím umí odstavit své rivalky! Ale kdo a proč klepe častěji – ženy nebo muži?

spot_img

Klebetíte vy, nebo se klepe o vás? A je to opravdu tak špatné?

Klepy považujeme za sociální tabu
Vnímáme je negativně. Jak jste na tom vy? Také to občas děláte? Například mluvíte o kamarádce za jejími zády – co z toho může vzejít? Nic pozitivního? Kdepak. Až 14% konverzací, které denně máte, jsou drby a ne hned negativní.

Místo odsouzení pomluvy se podíváme na jeho skutečnou hodnotu: našim předkům pomáhalo přežít a my se z něho učíme o světě skrze zkušenosti druhých. Takže – kdo z vás klepe?

Na úvod anketa, ptali jsme se mladších i starších
„Nemám drby vůbec rád. Ano, rád se dozvím o lidech něco, ale nemám je rád.“ Tibor, 38

„Klepy nemám ráda. Naučila jsem se brát stanoviska s ohledem na druhé lidi s nadhledem a vyhýbat se souzení. Vždy je tu ještě druhá strana příběhu.“ Petra, 37 Podobně k situaci přistoupila nedávno i Adéla:

„Strašně ráda poslouchám drby, ale já moc neklebetím. Některé jsou příjemné a pak jsou zde takové, kde se pomlouvá. U nás v práci, když babky klepe, tak vždy ucho natrčím. Kolegyně je velmi dobrý cíl pomluv. Ráda klepem se svými dcerami, nejčastěji asi s bratrem, pak máme rodinného kamaráda, ten je takový, že vždy všechno ví, všechno slyšel, od toho se dozvíme, co potřebujeme.“ Maja, 60

„Každý jeden člověk podle mě klepy. Každý je pomluvený. Nejčastěji klepeme s tím, s kým se nejčastěji setkáváme. Ono to tak funguje – jdu někde, něco uslyším a už i hned to řeknu kamarádce. Ta se setká s další a řekne to dál. Každý si na to ještě i něco nabalí a takto iz maličkostí pak vznikne velká věc… Neznám člověka, který by neklebetil. Vždyť už když se s někým setkáš, tak řekneš – slyšela jsi? A už to začíná. A myslím si, že chlapi jsou drbejší než ženy. Já nejčastěji klepem se sousedou, vždyť se známe 50 let. Vyptávám se jí, co nového má, koho potkala, co se dozvěděla a drby jsou na světě. To je řetězová reakce. Kromě, tedy, malých dětí. Ale i ty jsou pomluvy, ale tomu ještě tak nerozumí. I politici jsou klepní, jeden na druhého házejí všechno, ten si k tomu přidá to a máme tady z toho horor.“ Helena, 80

Vědci si nahráli 4000 případů pomluv
Pokud bychom měli v jednoduchosti definovat drby – tak akademicky jde o mluvení o někom, kdo zrovna není přítomen. Může to být známý člověk, neznámý, nebo bývá často předmětem takových rozhovorů celebrita. Věda rozděluje drby do tří kategorií: neutrální – nejčastěji, negativní a pozitivní. Jakou funkci hrají, kdo klepe a o čem? Pojďme se podívat několika zajímavým studiím.

V roce 2019 odposlouchávala účastníky výzkumu kalifornská univerzita: nahrávali si rozhovory u lidí ve věku 18-58 let během 16 hodin dne. 10% z každé konverzace bylo následně analyzováno, z toho zachytili přes 4000 případů pomluv.

Výsledkem bylo, že:

  • Mladší lidé klepeli negativněji, než starší
  • Kolem 14% konverzací bylo definováno jako drby – časově šlo o 52 minut z 16 hodin, kdy jsme nahoře
  • Téměř tři čtvrtiny klepů bylo neutrálních. Negativních bylo 604 případů klepů oproti 376 případů pozitivních klepů, čili dvojnásobně více klepeme negativně o lidech než pozitivní
  • Mnohem více převládaly drby o známých než o celebritách, porovnejte si: 3292 případů pomluv o známých versus 369 případů pomluv o celebritách
  • Extroverti pomluva nepřekvapivě mnohem častěji než introverti a týkalo se to všech tří kategorií pomluv
  • Ženy sice klepnuly ​​častěji než muži, ale to se týkalo jen neutrálních klepů, kdy si mezi sebou sdílely informace
  • Chudší lidé, méně vzdělaní neklebetili častěji ani více než bohatší či lepší vzdělaní
  • Závěr? Každý drby a drby jsou všudypřítomné!

Ženy používají drby k odstavení rivalky
Zajímavou studii udělali i mezi kanadskými studenty a studentkami ve věku 17-30 let. Vyplňovaly dotazníky s otázkami jako: jsou soutěživí vůči ostatním studentům stejného pohlaví, zejména co se týká pozornosti opačného pohlaví, tendence klebetit, je pro ně OK klebetit za ostatními zády a jakou sociální hodnotu přikládají klepům.

Výsledky výzkumu ukázaly, že čím je někdo soutěživější, tím více klepy, ženy klepeli více než muži v tomto věku, klepy si užívali a přisuzovali jim vysokou sociální hodnotu.

Muži více klepeli o dosažených úspěších ostatních, jejich zdatnosti a zdrojích bohatství, ženy více o fyzickém vzezření a vystupování druhých.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora