Položte si tyto 4 otázky, radí psycholožka, a připravte se na konec roku s nadhledem

spot_img

Nový rok, nové začátky, nová předsevzetí. Uplynulý rok byl asi pro každého tak trochu jiný a jistě i náročný. No je zde rok 2022, který může být lepší. A záleží jen na nás, jak se na něj naladíme.

Poslední dny v prosinci jsou již tradičně určeny k jakési bilancování. Můžeme si zrekapitulovat, jak jsme se během celého roku měli, co jsme zažili a překonali, ale i koho nového jsme potkali a jestli nás někdo opustil. Pro vaši psychiku je dobré udělat si celkové shrnutí, vzpomenout si na hezké věci a za některými zase udělat velkou tečku. Uleví se vám, opravdu.

Čistý stůl
Přelom let je ten správný čas vyčistit si „stůl“ a vykročit do nových dnů s novými cíli. Někdy je dobré, nebrat všechno až tak příliš vážně a podívat se do budoucna s nadhledem.

„Konec roku je pro mnoho lidí jakási pomyslná hranice, kdy něco končí a něco začíná. Mnohokrát si vnitřně řekneme „a teď bude všechno jinak“, neboť to tak cítíme a vnitřně chceme. A koncernoční oslavy tomu napomáhají, stejně jako slovní vyjádření „rozloučení se starým rokem“ a „přivítání roku nového“,“ řekla na úvod Eva Klimová, prezidentka Slovenské komory psychologů, pracovní a poradenská psycholožka.

Hledejte hezké věci
Pro mnoho lidí je nový rok nadějí, ale pro část lidí přináší i obavy či strach z nepoznaného. Rok 2021 byl asi pro každého těžký a vyčerpávající. Byly náročné dny v práci, s dětmi, v partnerství, v rodině, mnoho vybavovaček, plánování či dodržování vládních nařazení. Ale vždyť zamyslete se, bylo i spoustu dní, kdy vám bylo na tomto světě super.

Při rekapitulování celého prožitého roku, byste měli hledat hlavně ty pozitivní věci a nemyslet jen na ty špatné. „Zapomínání je přirozenou ochranou mozku, obvykle si pamatujeme věci, které pro nás mají silný emoční náboj. Někdy pozitivní a někdy negativní. Pokud podporujeme své pozitivní ladění během celého roku, tím, že si zrekapituluje den, týden, měsíc, případně si některé věci i vizuálně zachytíme ať už fotografií nebo napsáním, snáze se nám bude k věcem vracet,“ říká Klimová.

Večer s rodinou
Určitě vám pomůže, pokud si ke zhodnocení minulosti sednete s nejbližšími a uděláte si jeden pěkný společný večer. „Rekapitulaci můžeme udělat iv rodině nebo s kamarády, pokud si vytáhneme fotky a každý řekne co dobré si z roku pamatuje, co ho od členů rodiny potěšilo a ostatním může zapřát něco hezkého,“ doporučuje odbornice na vztahy.

Jak na to
Pokud ale nevíte, jak s hodnocením svého roku začít, psycholožka doporučuje hledat odpovědi na tyto otázky. A opravdu si na ně dejte čas a hluboce se zamyslete.

1) Co hezkého jsem zažil, zažila?

2) Co se mi podařilo?

3) Co jsem se naučil, naučila?

4) Se kterými lidmi jsem strávil, strávila příjemný čas?

Nevyhýbejte se ani otázce: Čemu se chci v budoucnu vyhnout a které věci můžu udělat jinak? Touto formulaci i špatným zkušenostem dáme jiný rozměr, rozměr poučení.

Neděje se to samo
Pokud se už i rozhodnete stoupat do nového roku 2022 se spousty změn ve svém životě, nemyslete si, že ty nastanou jen tak odbitím půlnoci. Musíte na nich systematicky pracovat.

„Netřeba mít přehnaně velká očekávání od příchozího roku, ať už pozitivní nebo negativní. Věci se nemění jen tak Silvestrovskou nocí, na to bychom si mohli vnitřně určit třeba i každou jinou půlnoc v roce. den našich narozenin. Tradice však má svůj význam, je fajn si ji užít principem „tady a teď“, abychom měli dobrý pocit as nadhledem řeknu „na stará kolena měli na co vzpomínat“,“ upozornila psycholožka.

Splním svá předsevzetí?
Mnozí z nás si do nového roku dávají předsevzetí, které jsme odhodláni do puntíku naplnit. Zrovna často se stává, že zůstaneme pouze při odhodlání a ne při jejich realizování.

Proto, když už si chcete dát nějaké předsevzetí, tak opravdu reálné. „Každé předsevzetí a jeho naplnění vyžaduje energii, sílu, mnohdy sebezapření a pokud je odsouváno principem „začnu od Nového roku“, tak ne vždy je člověk skutečně rozhodnutý ho naplnit. Proto si předsevzetí raději dávejme tehdy, když jsme skutečně rozhodnuti a řekneme si „dosud jsem dělal toto takhle a ODTERÁZ to budu dělat takhle“,“ doporučuje dobré řešení odbornice.

Napište si to
Není nic lepšího, když si své nové cíle postavíte rovnou před oči, abyste je měli stále v dohledu. „Pokud si chceme něco naplánovat, napsat, udělejme to někdy před koncem roku, plánování a zviditelnění některých praktických věcí, tedy zapsání svátků, důležitých termínů, možná časové zobrazení některých plánů, určitě pomáhá. Minimálně tím, že snižuje pocit povinnosti držet termíny v hlavě.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora