S těmito výdaji musíte počítat! Jak je zvládnout, radí rodičům prvňáků odborník

spot_img

Zajistit prvňáčkovi vše potřebné stojí nemálo peněz.
Sešity, pera, výkresy, ale i úbor na tělocvik či barvičky na výtvarnou vezmou z rozpočtu i několik stovek eur. Další výdaje, se kterými musí rodina počítat, jsou školné, stravenky, doprava, kroužky či kapesné. Jak si s náklady souvisejícími s nástupem do školy co nejlépe poradit, aby peněženka utrpěla co nejméně?

Celková výše školních nákupů je pro mnohé rodiny mimořádným výdajem a je třeba se na něj připravit. Pro někoho jsou výdaje ve výši několika stovek eur jen zanedbatelná částka, jiné rodiny však může takový rozpočet dostat do finančních obtíží. „Nevrhejte se proto do nakupování školních potřeb bezhlavě, časově si je rozdělte na několik měsíců a předem si připravte seznam školních pomůcek, oblečení a dalších věcí souvisejících s nástupem do školy. Rodič by měl počítat is určitou rezervou a částku navýšit o 20 %,“ říká Matej Kovařík, odborník na finance z PARTNERS GROUP SK.

Největší výdaje rodičů čekají začátkem školního roku. „Musí počítat s jednorázovými výdaji, které souvisejí s nákupem školních pomůcek. Školy obvykle poskytují podrobné seznamy. Základní nákup, zejména pokud máte doma prvňáčka, se může vyšplhat na více než dvě stě eur,“ upřesňuje Matej Kovařík a dodává: „Výdaje spojené s přípravou do školy však nekončí nákupem školních pomůcek. Děti během roku chodí na různé výlety, kulturní akce, ale i na plavecký, lyžařský nebo bruslařský výcvik, při kterých musí rodiče také myslet na nemalé náklady, každý měsíc je třeba navíc zaplatit pravidelné poplatky, jako stravu ve školním zařízení, cestovní, různé kroužky či školní klub.“

Děti rychle rostou a často právě začátek školního roku považují rodiče za důležité období, kdy je třeba doplnit šatník. Je tak třeba počítat s nákupem oblečení a obuvi. Například oblečení pro chlapce: kalhoty přibližně 15 – 20 eur, košile kolem 10 eur, svetr asi 15 eur, tričko 5 – 10 eur, bunda do 40 eur, obuv v rozmezí 30 – 40 eur. Je třeba brát v úvahu, že s vyššími nároky na kvalitu oblečení stoupají i ceny. Úpravu nebo doplnění si často vyptá i dětský pokoj, ve kterém by neměly chybět psací stůl s lampou, židle a úložný prostor (asi 150 – 400 eur).

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora