Dětská noha je extrémně citlivá na škodlivé vnější vlivy.
Důležitá je zásada vybírat obuv pro děti podle účelu jejího používání.
Přezůvky do školy by měly být vyrobeny z přírodních materiálů. Uvedla to vedoucí sekce ochrany a podpory zdraví a specializovaných činností Úřadu veřejného zdravotnictví (ÚVZ) SR Jana Hamade.
„Nesprávná obuv může z dlouhodobého hlediska způsobit deformity, trvale poškodit kostru chodidla, nebo také přispět k vývoji skoliózy,“ upozornila Hamade. Dětská obuv má mít obecně pevnou patu a zároveň dostatečně měkkou a ohebnou podrážku pod prsty a střední částí chodidla.
„Pro správný růst kostí je velmi důležité, aby mělo dítě v obuvi dostatek místa pro prsty. Při výběru přezůvek do školy dejte přednost takovým, které jsou vyrobeny z přírodních materiálů, například z usní a textilu. Jsou měkké, prodyšné, absorbují vlhkost, nedráždí kůži a přizpůsobí se tvaru chodidla,“ zdůraznila odbornice. Nevhodnými materiály pro dětskou obuv jsou koženka, plast či poromery. „Obuv z nich se těžko přizpůsobuje tvaru chodidla, je tvrdá, neprodyšná, nedokáže odvádět vlhkost z povrchu kůže, a tak může způsobit například plísňová onemocnění,“ uvedla Hamade.
Důležité je vybírat obuv podle účelu jejího používání. Pro nejmenší děti je nejvhodnější nízká kotníčková obuv. Úřad veřejného zdravotnictví SR upozorňuje, že přezůvky nejsou totéž co obuv do tělocvičny a neměly by se zaměňovat.